Fotogalerie 2014
Fotogalerie je nedílnou součástí stránek každé organizace, která se snaží dlouhodobě dokumentovat svou činnost. Výjimkou nemůže být ani Hvězdárna Vsetín.
Irizace 30. 12. 2014
Náš externí spolupracovník Martin Machala vyfotografoval při své návštěvě Lednicko-Valtického areálu irizaci oblaků. Fotografie byly pořízeny 30. 12. 2014 fotoaparátem Panasonic DMC-FZ5. Výsledné snímky byly upraveny pouze v jasu a kontrastu. Po najetí kurzorem myši na náhled se objeví čas pořízení snímku. Autorem všech snímků je Martin Machala.
Nafukovací planetárium na Vsetíně
Ve dnech 30. října a 13. listopadu přijela na Vsetín vzácná návštěva - pracovníci slovenské Hvězdárny v Partizánském s mobilním nafukovacím planetáriem, se kterým jsme společně s nimi navštívili dvě vsetínské školy. Jednalo se o ZŠ Rokytnice a ZŠ Luh. Připravený program pro děti sklidil velký úspěch. Doufáme proto, že spolupráce se slovenskými kolegy bude pokračovat dál a jejich program v přenosném planetáriu budou moci zhlédnout i žáci ostatních škol. V galerii je zobrazeno několik snímků z průběhu této akce. Autorem všech fotografií je Miroslav Jedlička.
Sluneční skvrny
Ve druhé polovině října se na Slunci objevila velmi výrazná skupina slunečních skvrn, které dokumentuje tato fotogalerie. Fotografie byly pořízeny fotoaparátem Canon EOS 60D. První dva snímky byly získány dne 21. října. Fotografie ukazují jak celkový pohled na Slunce, tak i detailní pohled na popisovanou skupinu skvrn. Následující dva snímky ukazují totéž, byly ale pořízeny o několik dní později - 26. října. Celkové záběry byly získány přes teleobjektiv MTO 500 a filtr. Detaily pak za okulárem dalekohledu Zeiss 200/3000. Autorem fotografií je Miroslav Jedlička.
Astronomická expedice Vsetín
Ve dnech 17. až 19. října 2014 se na vsetínské hvězdárně uskutečnila již třetí astronomická expedice, které se zúčastnili mladí astronomové ze Slovenské i České Republiky. Program expedice byl uskutečněn z části také ve spolupráci s Hvězdárnou Valašské Meziříčí. Náplní akce byly přednášky, pozorování a fotografování Slunce. V této galerii můžete zhlédnout několik snímků z průběhu této akce. Autoři fotografií jsou Miroslav Jedlička a Patrik Formánek.
Podzimní akce na hvězdárně
Několik snímků z podzimních akcí, které probíhaly na naší hvězdárně v rámci celoevropské Noci vědců a Světového kosmického týdne. Autoři fotografií jsou Miroslav Jedlička a Pavel Svozil.
Astrofoto v květnu až v srpnu
Tato galerie ukazuje snímky několika astronomických objektů pořízené od května do srpna roku 2014. Fotografie byly pořízeny DSLR Canon EOS 60D. Na první a třetí fotografii jsou zachyceny některé z výraznějších slunečních skvrn, které se v tomto období objevily na slunečním disku. Snímky byly získány přes hlavní dalekohled hvězdárny (Zeiss 200/3000). Stejným přístrojem byla pořízena i druhá fotografie, a to planeta Venuše. Čtvrtý snímek zobrazuje sluneční protuberance ve vodíkové čáře H-Alfa přes dalekohled Lunt s průměrem objektivu 60 mm. Následuje fotografie Měsíce pořízená našim přenosným dalekohledem Schmidt-Cassegrain Celestron 235/2350. A fotografickou sérii uzavírá snímek komety C/2014 E2 (Jacques), vyfotografované objektivem MTO 500. Autorem všech fotografií je Miroslav Jedlička. Řazení fotografií je chronologické. Po najetí kurzorem myši na náhled snímku se zobrazí datum pořízení fotografie.
Astronomická Expedice perseidy Vrchteplá
Ve dnech 2. - 9. srpna se pracovník vsetínské hvězdárny Miroslav Jedlička společně s členy astronomického kroužku Martinem Daňou, Radimem Volkem, Danielem Markem a Martinem Stejskalem zúčastnili astronomické expedice na Vrchteplé (Slovenská republika). Náplní bylo pozorování meteorického roje perseidy, astrofotografie a pozorování dalekohledy. V této galerii můžete zhlédnout několik snímků z průběhu této akce. Autoři fotografií jsou Marie Štěpánová a Miroslav Jedlička.
Bouřka 14. 7. 2014
Náš externí spolupracovník Martin Machala vyfotografoval přechod bouřky, která probíhala severozápadně od Brna (cca nad Kuřimí). Fotografie byly pořízeny večer 14. 7. 2014 fotoaparátem Panasonic DMC-FZ5. Po najetí kurzorem myši na náhled se objeví čas pořízení snímku.
Bouřka 26. 5. 2014
Dne 26. května v odpoledních hodinách se nad Vsetínem objevila bouřka, která ale byla nejintenzivnější v jižním až jihozápadním směru. Z bouřkové oblačnosti vypadávaly také kroupy. Po najetí kurzorem myši na náhled snímku se objeví čas pořízení fotografie v SELČ. Autorem snímků je Miroslav Jedlička
ASTROSTÁŽ - SPOLEČNÉ HVĚZDNÉ NEBE-II
V rámci vzdělávacího projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí a Krajské hvězdárny v Žilině účastníci akce ASTROSTÁŽ navštívili dne 9. 5. 2014 také Hvězdárnu Vsetín. Zde jsme pro ně uspořádali přednášku s názvem Prostředky amatérské astrofotografie, po které následovala exkurze v prostorách a areálu hvězdárny. V této galerii můžete zhlédnout několik snímků z průběhu této akce. Autoři fotografií jsou Martin Leskovjan a Miroslav Jedlička.
Bouřka 2. 5. 2014
Dne 2. května prošla kolem Vsetína bouřka, která byla poměrně bohatá na bleskové výboje. Fotografie některých z nich vidíte v této galerii. Jeden z blesků způsobil v nedaleké obci Lhota u Vsetína menší požár, který byl likvidován hasiči. Po najetí kurzorem myši na náhled snímku se objeví čas pořízení fotografie v SELČ. Autorem snímků je Miroslav Jedlička.
Bouřka 28. 4. 2014
Dne 28. dubna v odpoledních hodinách se na Vsetíně a v okolí vyskytlo několik bouřek. Fotografie dokmentují vývoj bouřkových oblaků, srážkové pruhy a samotný přechod bouřky nad Vsetínem. Po najetí kurzorem myši na náhled snímku se objeví čas pořízení fotografie v SELČ. Autorem snímků je Miroslav Jedlička.
Sluneční skvrny
Dne 18. dubna se nám podařilo vyfotografovat početné skupiny slunečních skvrn, které se objevily ve fotosféře naší mateřské hvězdy. Všechny fotografie byly pořízeny fotoaparátem Canon EOS 60D. První snímek ukazeje celkový pohled na Slunce a byl pořízen přes teleobjektiv MTO 500 a filtr. Následující fotografie zobrazují detaily jednotlivých skupin slunečních skvrn. Tyto byly vyfotografovány přes dalekohled Zeiss 200/3000. Autorem fotografií je Miroslav Jedlička.
Astrofoto v březnu až v dubnu
Fotografie několika různých astronomických objektů pořízené od března do dubna roku 2014. Snímky byly pořízeny DSLR Canon EOS 60D. Na první fotografii je zobrazena známá mlhovina M42 v souhvězdí Orionu. Snímek byl získán přes hlavní dalekohled hvězdárny (Zeiss 200/3000). Stejným přístrojem byla pořízena i druhá fotografie, a to planeta Jupiter. V atmosféře planety je jasně patrná Jupiterova Velká rudá skvrna. Následuje série fotografií Slunce. Ta začíná pohledem na sluneční skvrny vyfotografované teleobjektivem MTO 500. Následující fotka zobrazuje sluneční protuberance ve vodíkové čáře H-Alfa přes dalekohled Lunt s průměrem objektivu 60 mm. Poslední snímek této série je pak počítačovou kombinací obou předchozích záběrů. Fotogalerii uzavírají dva pohledy na planetu Mars a Saturn. Oba byly pořízeny dalekohledem Zeiss 200/3000. Autorem všech fotografií je Miroslav Jedlička. Řazení fotografií je chronologické. Po najetí kurzorem myši na náhled snímku se zobrazí datum pořízení fotografie.
Bouřka 8. 4. 2014
V předvečer 8. dubna přes Vsetín přešla první letošní bouřka, ze které vypadávaly i menší kroupy. Po najetí kurzorem myši na náhled snímku se objeví čas pořízení fotografie v SELČ. Autorem snímků je Miroslav Jedlička
Týden otevřených dveří 2014
Ve dnech 3. až 7. března 2014 se na vsetínské hvězdárně konala již tradiční prázdninová akce Týden otevřených dveří. Na své si přišli všichni, od nejmenších dětí, pro které byly připraveny pohádky s astronomickou tématikou, až po mládež a dospělé, pro které byly nachystány náročnější přednášky. Součástí programu byly také exkurze, pozorování Slunce a noční oblohy. Letošní Týden otevřených dveří navštívilo rekordních 526 návštěvníků! V této galerii můžete zhlédnout několik snímků z průběhu této akce. Autoři fotografií jsou Miroslav Jedlička a Martin Leskovjan.
Sluneční skvrny
Vzhledem k poměrně vysoké sluneční aktivitě se na Slunci objevily další skupiny skvrn, které se nám podařilo fotograficky zdokumentovat. Fotografie byly pořízeny fotoaparátem Canon EOS 60D. První a třetí snímek byl získán přes teleobjektiv MTO 500 a filtr. Druhý a čtvrtý snímek zobrazuje detaily skvrn vyfotografovaných přes dalekohled Zeiss 200/3000. Autorem fotografií je Miroslav Jedlička. Najetím kurzoru myši na náhled snímku se zobrazí datum jeho pořízení.
Sluneční skvrny
Na přelomu ledna a února se na Slunci objevila velmi výrazná skupina slunečních skvrn, které dokumentuje tato fotogalerie. Fotografie byly pořízeny fotoaparátem Canon EOS 60D. První dva snímky byly získány přes teleobjektiv MTO 500 a filtr. Třetí snímek byl pořízen v úzké spektrální čáře H-alfa dalekohledem Lunt 60 a ukazuje další aktivní oblasti na Slunci. Čtvrtý snímek je počítačovou kombinací fotografií z přístrojů MTO a Lunt. Poslední snímek zobrazuje detail skvrn vyfotografovaných přes dalekohled Zeiss 200/3000. Autorem fotografií je Miroslav Jedlička. Najetím kurzoru myši na náhled snímku se zobrazí datum jeho pořízení.
|