Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje

Co lze pozorovat v květnu

Pozorování Slunce a slunečních skvrn probíhají za příznivých podmínek v pracovních dnech od 9:00 do 15:00 hodin.
Večerní astronomická pozorování se v květnu konají v pátek od 21:00 do 23:00 hodin.

Pozorování probíhají pouze za jasné a bezmračné oblohy!

Vstupné: děti 6 až 15 let / studenti / senioři / ZTP 40 Kč, dospělí 50 Kč, rodinné (do 5 osob) 120 Kč.

Pro zájemce, kteří chtějí sami sledovat noční oblohu připravuje server HEAVENS ABOVE interaktivní mapu hvězdné oblohy. Ovládání je velmi jednoduché, v horní části je možno změnit datum a čas, pro který se má vygenerovat mapa, v dolní části pak co vše má být na mapě zobrazeno. Mapu si můžete pomocí ikony tiskárny přenést do formátu pdf a pohodlně vytisknout pro potřeby pozorování.

Všechny časové údaje uvedené v textu jsou v SELČ.

Slunce

Slunce

Dne 1. května Slunce vychází v 5 hodin 36 minut a zapadá ve 20 hodin 19 minut, dne 31. května vychází ve 4 hodiny 56 minut a zapadá přesně ve 21 hodin.

V pondělí 20. května přesně v 15 hodin vstoupí Slunce do znamení Blíženců.

Měsíc

Aktuální fáze Měsíce

Večer bude Měsíc nejlépe pozorovatelný kolem poloviny května.

Fáze Měsíce
Fáze Datum
poslední čtvrt 1. května ve 13 hodin 27 minut
nov 8. května v 5 hodin 21 minut
první čtvrt 15. května ve 13 hodin 48 minut
úplněk 23. května v 15 hodin 53 minut

Přesně o půlnoci z neděle 5. na pondělí 6. května se Měsíc na své dráze nejvíce přiblíží Zemi (363 146 km), bude v přízemí čili perigeu. Naopak, v pátek 17. května ve 21 hodin se od Země nejvíce vzdálí (404 676 km), dostane se tedy do odzemí – apogea.

Merkur

Merkur Nejmenší planeta Sluneční soustavy není tento měsíc pozorovatelná.

Venuše

Venuše Planeta nebude v květnu pozorovatelná.

Mars

Mars Rudou planetu můžeme spatřit ve druhé polovině května ráno nízko nad východním obzorem. V té době vstoupí do souhvězdí Ryb a její jasnost nepatrně stoupne z +1,1 mag na +1,0 mag.

Jupiter

Jupiter

Královská planeta nebude tento měsíc pozorovatelná.

Saturn

Saturn

Pána prstenců uvidíme v květnu ráno nízko nad jihovýchodním obzorem. Nadále zůstává v souhvězdí Vodnáře a její jasnost je +1,2 mag.

Uran

Uran

Uran se v průběhu roku 2024 bude pohybovat na hranici mezi souhvězdími Berana a Býka. V lednu bude pozorovatelný po většinu noci kromě večera. S přibývajícím časem se ale bude jeho viditelnost postupně zkracovat směrem k večeru a jeho jasnost přitom nepatrně poklesne z +5,7 mag na +5,8 mag. Od poloviny dubna pak již nebude pozorovatelný vůbec. Koncem května planeta překročí hranice souhvězdí Býka, v němž setrvá až do posledních dnů tohoto roku.

Na oblohu, nejprve jen ranní, se Uran vrátí na konci června. Nalezneme jej nad východním obzorem jižně od známé hvězdokupy M45 Plejády, zhruba v polovině vzdálenosti mezi Jupiterem a Marsem. Uran se bude během léta a podzimu účastnit pravidelných setkání s Měsícem, Marsem, Jupiterem, Plejádami a Aldebaranem.

Období jeho nejlepší viditelnosti nastává od září až do konce roku, kdy bude na obloze po většinu noci a jeho jasnost bude +5,6 mag.

Uran lze (alespoň teoreticky) pozorovat i pouhým okem. Rozhodně vhodnější je však použít k jeho vyhledání mezi hvězdami dalekohled.

Neptun

Neptun

V roce 2024 se bude Neptun nacházet v souhvězdí Ryb poblíž hranice s Vodnářem. K vyhledání planety je potřeba použít alespoň triedr nebo malý astronomický dalekohled. Kotouček planety lze rozlišit až při zvětšení 200krát či větším.

V lednu bude Neptun na obloze večer, postupně ale bude klesat k jihozápadu a ve druhé polovině února se planeta stane nepozorovatelnou. Na ranní oblohu se vrátí až po letním slunovratu. Nejlepší podmínky na pozorování budou od srpna do října, kdy planeta bude nad obzorem téměř po celou noc.

Jasnost Neptunu se bude v průběhu roku měnit mezi +7,8 mag+8,0 mag.

Trpasličí planety

Pluto

V současnosti patří do skupiny trpasličích planet pět těles: největší těleso hlavního pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem – (1) Ceres, a čtyři velká transneptunická tělesa – (134 340) Pluto, (136 108) Haumea, (136 199) Eris(136 472) Makemake.

Amatérskými prostředky je rozumně pozorovatelná pouze Ceres. Přestože letos nastává opozice se Sluncem, celkově je rok 2024 pro pozorování této trpasličí planety nepříznivý, a to kvůli velmi nízké deklinaci. Nejlepší podmínky na její spatření jsou v polovině roku 2024. Samotná opozice nastává 6. července v 1 hodinu. V té době Ceres nalezneme v souhvězdí Střelce a bude mít jasnost +7,3 mag. Ovšem její výška nad ideálním obzorem bude necelých 11°, s deklinací -29° a ta bude v následujícím období ještě dále klesat až na téměř -31°.

Pluto, Haumea, Eris a Makemake jsou tělesa natolik vzdálená, že jsou ze Země pozorovatelná pouze velkými teleskopy. Pluto má totiž jasnost +14 mag, Makemake s Haumeou +17 mag a Eris dokonce jen +19 mag!

Komety

Komety Tento měsíc není pozorovatelná žádná jasná kometa.

Meteory

Meteory Dne 5. května nastane maximum meteorického roje Eta Aquarid. Letos budou velmi příznivé podmínky pro jeho pozorování, protože Měsíc bude pár dnů před novem.

Zdroj informací: Hvězdářská ročenka 2024, Stellarium, internet