Meteogalerie 2012
Plaisir des météors *
Protože fotografie nejrůznějších meteorologických jevů zabíraly stále větší část fotogalerie, vytvořili jsme nakonec tuto sekci, která je speciálně věnována meteorologickým snímkům.
Snímky zajímavých meteorologických jevů.
Perleťová oblaka 9. 12. 2012
Náš externí spolupracovník Martin Machala vyfotografoval ve východním Skotsku v oblasti Aberdeenshire vzácná perleťová oblaka, přičemž poslední snímky byly vyfotografovány u megalitické památky Cullerlie Stone Circle. Fotografie byly pořízeny 9. 12. 2012 fotoaparátem Panasonic DMC-FZ5. Po najetí kurzorem myši na náhled se objeví čas pořízení snímku. Autorem všech snímků je Martin Machala.
Vlnová oblačnost 7. 9. 2012
Odpoledne 9. září 2012 bylo možné nad Vsetínem pozorovat velmi výraznou vlnovou oblačnost druhu Altocumulus undulatus. Po najetí kurzorem myši na náhled snímku se objeví čas pořízení fotografie v SEČ. Autorem všech snímků je Emil Březina.
Halové jevy 28. 8. 2012
Navečer 28. srpna 2012 se na vysoké cirrovité oblačnosti vytvářely tzv. halové jevy. Konkrétně šlo o boční slunce a cirkumzenitální oblouk. Po najetí kurzorem myši na náhled snímku se objeví čas pořízení fotografie v SEČ. Autorem všech snímků je Emil Březina.
Bouřka 22. 8. 2012
Několik snímků bouřky, která se přehnala přes Vsetín 22. srpna 2012. Bouřka vyprodukovala nárazy větru o maximální rychlosti až 17,0 m/s. Po najetí kurzorem myši na náhled snímku se objeví čas pořízení fotografie v SEČ. Autorem všech snímků je Emil Březina.
Srážkové pruhy virga
Dne 8. srpna 2012 bylo možné pozorovat vypadávání srážek v podobě třásní z vysoké oblačnosti. Srážky nedopadaly na zemský povrch, ale docházelo k jejich vypařování, resp. patrně spíše sublimaci. Viditelné vypadávání srážek ze základny oblaku, které nedopadají na zemský povrch se v meteorologii označuje jako srážkové pruhy virga. Po najetí kurzorem myši na náhled snímku se objeví čas pořízení fotografie v SEČ. Autorem všech snímků je Emil Březina.
Dva horseshoe vortexy
Ve dnech 14. a 18. července 2012 se nad Vsetínem podařilo zaznamenat dva tzv. horseshoe vortexy (český název dosud není zaveden), tj. krátce trvající slabé víry v atmosféře, které občas vznikají na rozpadající se kupovité oblačnosti. Po najetí kurzorem myši na náhled snímku se objeví čas pořízení fotografie v SEČ. Autorem všech snímků je Emil Březina.
Bouřka a kroupy 8. 7. 2012
Navečer 8. července 2012 přecházela přes Vsetín silná bouřka, ze které vypadávaly kroupy o velikosti až 5 cm. Autorem všech snímků je Emil Březina.
Noční bouřka 6. 7. 2012
V noci 6. července 2012 se nad Vsetínem vyskytla fotogenická bouřka, jejíž průběh můžete zhlédnout na níže uvedených snímcích. Po najetí kurzorem myši na náhled snímku se objeví čas pořízení fotografie v SEČ. Autorem všech snímků je Emil Březina.
Zajímavá oblačnost 21. 6. 2012
Večer 21. června 2012 bylo možné nad Vsetínem pozorovat zajímavě a výrazně utvářenou oblačnost druhu Cirrus a Altocumulus, navíc ještě zabarvenou světlem zapadajícího Slunce. Po najetí kurzorem myši na náhled snímku se objeví čas pořízení fotografie v SEČ. Autorem všech snímků je Emil Březina.
Malé halo 31. 5. 2012
Dne 31. května 2012 se lomem slunečního světla na ledových krystalcích tvořících cirrovitou oblačnost vysoko v atmosféře vytvořilo tzv. malé halo o zdánlivém průměru 22°. Jedná se o jeden z početných halových jevů. (Černá tyč s koulí na konci je ve skutečnosti anténa počítače blesků použitá jako sluneční clona.) Po najetí kurzorem myši na náhled snímku se objeví čas pořízení fotografie v SEČ. Autorem všech snímků je Emil Březina.
Srážkové pruhy a duha
Srážky vypadávající z oblačnosti se nemusí vždy dostat až k zemskému povrchu. Pokud je totiž pod základnou oblaku vrstva suchého vzduchu, případně se základna oblaku nachází příliš vysoko, mohou se srážky během pádu postupně vypařit – v takovém případě v meteorologii hovoříme o tzv. srážkových pruzích virga. Na níže uvedených snímcích existenci srážek názorně dokládá duha, která vzniká na kapkách vody. Snímek byl pořízen 6. května 2012 z hřebene nad Horní Jasenkou u Vsetína. Autorem všech snímků je Martin Zapletal.
Bouřka 3. 5. 2012
Vývoj, nástup a průběh bouřky 3. května 2012. Po najetí kurzorem myši na náhled snímku se objeví čas pořízení fotografie v SEČ. Autorem všech snímků je Emil Březina.
Halové jevy 25. 4. 2012
Několik snímků halových jevů, které se vyskytly nad Vsetínem 25. dubna 2012 na cirrovité oblačnosti. Konkrétně se jednalo o malé halo a zpočátku byl viditelný i dotykový oblouk malého hala. Po najetí kurzorem myši na náhled snímku se objeví čas pořízení fotografie v SEČ. Autorem všech snímků je Emil Březina.
Cumulus pileus 13. 4. 2012
Dne 13. dubna 2012 se nad vrstvou kupovité oblačnosti druhu Cumulus vyskytovaly velmi pěkné průvodní oblaky pileus. Snímky byly pořízeny z obce Janová u Vsetína. Po najetí kurzorem myši na náhled snímku se objeví čas pořízení fotografie (v SEČ). Autorem všech snímků je Emil Březina.
Sněhové přeháňky 1. 4. 2012
Názorná ukázka aprílového počasí, které nastoupilo hned začátkem měsíce dubna, konkrétně v podobě sněhových přeháněk. Snímky byly pořízeny 1. dubna 2012. Po najetí kurzorem myši na náhled snímku se objeví stručný popis a čas pořízení fotografie (v SEČ). Autorem všech snímků je Emil Březina.
Slabý vír v atmosféře
Dne 27. února 2012 se na rozpadající se kupovité oblačnosti vytvořil slabý vír, tzv. horseshoe vortex (český název není ustanoven). Tento druh krátce trvajících vírů je tvarem podobný podkově, z čehož pochází i anglický název. Po najetí kurzorem myši na náhled snímku se objeví čas expozice (v SEČ). Autorem všech fotografií je Emil Březina.