Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Různé

Seminář ISU aneb „Jak se stát kosmickým vědcem“

Ve čtvrtek 29. března 2007 se v Praze, na akademické půdě Českého vysokého učení technického, konalo setkání se zástupci ISU (International Space University). Organizování se za českou stranu ujala Česká kosmická kancelář a hostitelská Katedra řídící techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT. Vše mělo vypuknout ve 14:00, ale realita byla, jak už je při podobných akcích zvykem, trošku jiná.

Michael Šebek
Obr. 1: Přednáší prof. Ing. Michael Šebek, DrSc.
Jan Kolář
Obr. 2: Přednáší doc. Ing. Jan Kolář, CSc.
Nassim Bovet
Obr. 3: Přednáší Nassim Bovet, MSc., MBA.
Matěj Kutil
Obr. 4: Přednáší Matěj Kutil, Dipl.-Ing.(FH).
Občerstvení
Obr. 5: Občerstvení - tuhá část.
Občerstvení
Obr. 6: Občerstvení - tekutá část.
Propagační materiály ISU
Obr. 7: Propagační materiály International Space University.
Plakátek KK
Obr. 8: Plakátek o amatérských kosmonautických aktivitách v České republice.
Osobně jsem dorazil na místo konání o něco dříve. Zaprvé jsem potřeboval rozvěsit plakátky o amatérských kosmonautických aktivitách v České republice a zadruhé domluvit podrobnosti o pořízení videozáznamu celé akce. Moje „spojka“ z České kosmické kanceláře – Milan Halousek ale nebyl přítomen. Jak jsem se dozvěděl, trávil Milan, spolu se zástupci ISU, příjemné chvilky v nedaleké restauraci. Proto jsem využil ochoty Ing. Jiřího Fuchse a dohodl podmínky přímo s ním. To už ale pomalu začali přicházet posluchači (většinou z řad studentů ČVUT) a zasedací místnost se pomalu plnila. Nastala hodina H a Milan, jakožto hlavní organizátor, pořád nikde.

Situace využil vedoucí Katedry řídící techniky prof. Ing. Michael Šebek, DrSc., uvítal všechny přítomné na půdě ČVUT a krátce je seznámil s výukou na katedře. Dále následovalo shlédnutí promo videa katedry, v jehož průběhu se z restaurace do zasedačky přiřítili opozdilci včele s hlavním organizátorem Milanem Halouskem. Hodiny ukazovaly přesně 14:15 a byla tak splněna podmínka pozdního příchodu, tzv. akademická čtvrthodinka :-) Program mohl začít.

Prvním řečníkem oficiálního programu byl profesor Šebek, který tak mohl zahájit svůj příspěvek o studijním programu Space Master. Tento program je určen pro zájemce o magisterské studium a probíhá na třech evropských univerzitách (České vysoké učení technické v Praze, Česká republika; Lulea University of Technology, Kiruna Space Campus, Švédsko a Julius-Maximilians Universität Würzburg, Německo). Student získá, po úspěšném absolvování všech předmětů, obhájení diplomové práce a složení závěrečné zkoušky, titul Inženýr elektrotechniky a informatiky (uděluje ČVUT) a MSc. in Space Science and Technology (uděluje Lulea University of Technology). Za Českou republiku se programu Space Master může účastnit až 10 studentů, kteří musí mimo zvládnutí přijímacích zkoušek doložit svoji zdatnost v anglické jazyce. U většiny absolventů se počítá s aktivním zapojím do evropských kosmických projektů, případně, že budou dále pokračovat v doktorském studiu [1].

Jako druhý v pořadí vystoupil se svým příspěvkem ředitel České kosmické kanceláře doc. Ing. Jan Kolář, CSc. Náplní jeho prezentace bylo představení stavu kosmonautických aktivit v České republice, která usiluje o přidělení statutu plnohodnotného člena Evropské kosmické agentury ESA. V současné době probíhá program PECS pro evropské spolupracující státy ESA, v jehož rámci musí české firmy a instituce proinvestovat během pěti let milión euro ročně v tendrech vypsaných Evropskou kosmickou agenturou. Mezi další činnosti České kosmické kanceláře, které představil doc. Kolář, patří vytvoření národního kontaktního bodu projektu Galileo nebo osvěta a propagace kosmonautiky mezi širokou veřejností se zaměřením na studující mládež [2].

První hodina minisemináře je za námi a na scénu nastupuje hlavní osobnost celého dne – Nassim Bovet, MSc., MBA. Tento sympatický mladík zastává funkci Admissions & Student Recruitment Manager ISU a jeho příspěvek se týkal představení International Space University. Tato soukromá univerzita byla založena v roce 1987 a dnes sídlí ve Štrasburku. Do dnešních dnů „vyprodukovala“ více než 2 400 absolventů z 93 zemí celého světa. Studium je koncipováno jako jednoleté s velmi širokým záběrem od technických věd, přes právo, ekonomiku až po medicínu. Vše je samozřejmě směrováno a orientováno na problematiku kosmických aktivit a průmyslu. Po ukončení studia obdrží absolventi titul MSc. Studium na International Space University je umožněno také českým studentům, bohužel oproti programu Space Master se musí za studium na ISU platit školné, a to ve výší 25 000 euro na rok. Existuje však možnost požádat o stipendium Evropskou kosmickou agenturu ESA, to je však nutné udělat s relativně velkým předstihem [3].

Posledním řečníkem dne byl první český student ISUMatěj Kutil, Dipl.-Ing.(FH), který navázal na příspěvek Nassima Boveta a přiblížil posluchačům, očima studenta, jak probíhá život na International Space University. Už počátky, tj. získání potřebné finanční částky na školné, byly velmi těžké. Nakonec se Matějovi podařilo získat stipendium a mohl tak jako první Čech nastoupit ke studiu na ISU. Další problém, který se mu naštěstí podařilo velmi rychle vyřešit bylo ubytování. Univerzita nedisponuje kolejemi, a proto jsou studenti nuceni si sami najít privát ve Štrasburku. Pak už následuje jenom poctivé studium :-) Systém vedení výuky je v mnoha ohledech odlišný od toho, na co jsme zvyklí na českých univerzitách. Velká váha je zde přikládána týmovým projektům lidí z různých zemí, kdy se mimo věcnou část problému řeší i způsob komunikace a řízení projektu. Jednou ze zajímavostí, kterou nám Matěj uvedl je například stavba robota za 24 hodin. Protože je Matějových zažitků mnoho a vypisovat je všechny není možné, doporučuji zájemcům navštívit jeho blog Mataxinspace [4].

Po skončení prezentací jednotlivých účastníků byli všichni pozváni Nassimem Bovetem na drobné občerstvení, které, jak se později ukázalo, vůbec drobné nebylo. V průběhu pojídání obložených housek, koláčků, ovocných jednohubek a popíjení alkoholických i nealkoholických nápojů se debatovalo o všem možném i nemožném, přece jenom ale nejvíce o kosmonautice a jejím studiu. Kolem 17:30 už řady diskutérů velmi prořídly a vytvořil se jeden velmi veselý hlouček kolem Nassima a Matěje. O půl hodiny později byla akce oficiálně ukončena a pomalu se odcházelo domů. Projevila se však již výše zmiňovaná bohatost pohoštění a začalo řešení typické nerudovské otázky „kam s ní“. Původně chtěl Nassim obcházet Prahu a rozdávat zbývající jídlo bezdomovcům, nakonec se ale rozhodl jinak. Spolu s Milanem mě „donutil“ si odnést igelitku plnou jídla se slovy: „Ať se i ti moji spolužáci na kolejích mají dobře.“ Osobně považuji celou akci za velmi vydařenou a doufám že prezentované nabídky přilákají studenty jak na program Space Master, tak i na International Space University.

[1] Space Master. Dostupné z: http://www.spacemaster.cz/.
[2] ČKK – Spolupráce s ESA. Dostupné z: http://www.czechspace.cz/cs/spoluprace-s-esa.
[3] ISU. Dostupné z: http://www.isunet.edu/.
[4] Blog Matěje Kutila. Dostupné z: http://mataxvision.bloguje.cz/.

| Autor: Michal Václavík | Vydáno dne 03. 04. 2007 | 5503 přečtení | Vytisknout článek