Dne 9. června 2004 se nad většinou Moravy přehnaly silné bouře, které způsobily značné škody. Nejhorší situace byla nepochybně v Litovli a Olomouci, kde došlo k výskytu silného tornáda. Pozdější průzkum odhalil i pravděpodobný výskyt stejného jevu u obcí Seninka a Lačnov na Vsetínsku.
|
Obr. 1: Graf pětiminutových úhrnů počtu bleskových výbojů mezi 15:55 – 17:10 SEČ. |
|
Obr. 2: Jeden z mnoha polomů v obci Seninka. Foto: Emil Březina |
|
Obr. 3: Pohled na polom v Senince z dálky. Foto: Emil Březina |
|
Obr. 4: Část jednoho z polomů v obci Lačnov. Foto: Emil Březina |
Pro daný den platila výstraha ohledně možných nebezpečných jevů v souvislosti s bouřkami, vydaná Českým hydrometeorologickým ústavem. Jak se v průběhu dne ukázalo, měla tato výstraha své opodstatnění – v odpoledních hodinách se přes Vsetín přehnala silná bouře doprovázená velkým množstvím bleskových výbojů. Těch bylo zaznamenáno 193 (jedná se o výboje oblak – země, ve vzdálenosti zhruba do 12 km od našeho počítače blesků), což je za posledních několik let nejvyšší zaznamenaný úhrn (rozumí se za jednu bouři – viz graf).
Samotné město Vsetín neutrpělo větší škody a zpočátku se zdálo, že ani jinde to nebylo horší. Ovšem už druhý den mne informoval kolega Marián Trlica o rozsáhlých polomech v obci Seninka. Vypravil jsem se tam ještě týž den odpoledne (tj. 10.6.2004) a prohlédnul jsem si alespoň jeden ze zmíněných polomů. Druhý den jsem od Mariána Trlici obdržel zprávu o dalších polomech, tentokrát v obci Lačnov. Rovněž zde jsme provedli ohledání škod a výsledky jsou značně překvapivé. Z charakteru těchto škod a výpovědí některých svědků vyplynulo, že se poblíž obce pravděpodobně vyskytlo slabší tornádo (zde je na místě upozornění, že v době vzniku tohoto článku jde pouze o předběžný závěr). Samotný Lačnov jím naštěstí přímo postižen nebyl, takže nedošlo k větším škodám na budovách. Horší je to však s lesními porosty, kde je podle odhadů vyvráceno nebo polámáno asi 3 000 kubíků dřeva v majetku obce (pro srovnání – v Senince je odhad až 6 000 kubíků).
Značné škody jsou rovněž v Bratřejově (přesněji na hranici Bratřejov – Pozděchov), kde patrně došlo k tzv. propadu studeného vzduchu – downburstu (což je v krátkosti jev, doprovázený sice krátkodobým a lokálním, avšak extrémním zesílením větru), který způsobil škody jak na lesních porostech, tak i na budovách (hlavně v oblasti „Na Mezných“).
Polomů a škod je zřejmě na celém Vsetínsku více, ale vzhledem ke členitosti zdejšího terénu je velmi obtížné je zmapovat všechny. Doufejme, že další takové bouře nás už v průběhu léta nečekají.
Podrobnější informace k tomuto případu naleznete na internetové stránce Českého hydrometeorologického ústavu http://www.chmi.cz/torn/cases/20040609b/20040609b.html.