Po pěti letech jsme si na Vsetíně zase "užili"
pořádnou zimu. V lednu nás potrápily silné mrazy a začátkem února Valašsko zasypal sníh. Ladovskou zimu však v závěru února ukončilo tak výrazné oteplení, že se následující měsíc
březen stal třetím nejteplejším březnem za posledních 60 let, kdy se meteorologická měření provádějí v areálu hvězdárny. Po Velikonocích se ale zimní počasí překvapivě na několik dnů vrátilo.
|
Obr.: Břehy Vsetínské Bečvy pokryté ledovými krami 23. února 2017. Foto: Pavel Svozil |
Už novoroční ráno bylo s teplotou -11,2 °C hodně mrazivé, ale za týden přituhlo ještě mnohem víc. Nejprve jsme 7. ledna zažili tzv. arktický den, neboť teplota vzduchu se po celý den držela pod -10 °C. Ráno 9. ledna potom bylo naměřeno minimum -21,0 °C. Naposledy tady teplota pod -20 °C klesla v únoru 2012.
A protože mrzlo i v následujících dnech a teploty každou lednovou noc klesaly pod bod mrazu (častokrát hodně hluboko), byla nakonec průměrná měsíční teplota -6,3 °C téměř o 4 stupně nižší než dlouholetý průměr!
První sníh letos na Vsetíně padal odpoledne 2. ledna. Po většinu měsíce pak ve městě ležela sněhová vrstva vysoká 12 až 15 centimetrů. To se změnilo večer 31. ledna, kdy se nad Valašskem "roztrhla sněhová peřina" a za dva dny nachumelilo skoro 30 centimetrů čerstvého sněhu. Celková výška sněhové pokrývky tak ráno 2. února dosáhla 40 centimetrů – nejvíce od roku 2012.
Ve druhé polovině února se již denní teploty trvale držely nad nulou a sníh z valašských kopců začal rychle odtávat. Díky tajícímu sněhu a dešti došlo během 21. února k mírnému zvýšení hladiny Vsetínské Bečvy a tím k rozlámání ledu na řece. Většina ledových ker okamžitě odplula, část z nich ale zůstala na březích, kde postupně tály. V noci z 24. na 25. února tady na dlouhou dobu naposledy sněžilo. Oteplení způsobilo, že průměrná únorová teplota 1,0 °C byla o 1,9 °C vyšší než dlouhodobý průměr.
Přelom února a března byl docela větrný. Anemometr na místní meteorologické stanici ČHMÚ zaznamenal nejsilnější vítr odpoledne 4. března. Jeho rychlost byla 18,9 m/s, tedy 68 km/h.
V březnu nejenže ani jednou nesněžilo, ale také málo pršelo. Ostatně, všechny tři první měsíce letošního roku byly na Vsetíně srážkově dosti podprůměrné. V lednu spadlo 27,2 mm srážek (55 % normálu), v únoru 39,6 mm (80 % normálu) a v březnu 29,9 mm (necelých 60 % normálu).
V průběhu března se již nejvyšší denní teploty většinou dostávaly nad 10 °C a v úplném závěru i nad dvacítku. Průměrná měsíční teplota 5,7 °C tak překonala dlouhodobý průměr o 3,2 °C. Teplejší březen než letos byl na meteostanici, která pracuje při hvězdárně, zaznamenán jen dvakrát – v letech 1977 a 2014.
Po teplém březnu k nám v prvních dubnových dnech dokonce nakouklo léto. Dne 2. dubna se teplota vzduchu na Vsetíně vyšplhala až na 24,2 °C a k dosažení letního dne chybělo pouze 0,8 °C. Příjemné slunečné počasí ukončil 4. dubna přechod studené fronty, který doprovázely letošní první bouřky, jež přes Valašsko přešly postupně od odpoledne do půlnoci.
Nemilé překvapení nám počasí připravilo po velikonočních svátcích. Když už to nikdo nečekal, vrátila se do střední Evropy zima. Na Vsetíně začal sníh padat 18. dubna a poté sněžilo několik dní. Podobný návrat zimy ve druhé polovině dubna jsme zažili v tomto století vůbec poprvé.
Zdroj meteorologických údajů: Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ)