Nic nového pod Sluncem! Aspoň co se týká počasí, neboť máme za sebou další horké a především velmi suché léto. Vsetínsko patřilo k oblastem České republiky, kde
v uplynulém období spadlo nejméně srážek.
|
Obr. 1: Částečně zelená hladina řeky Bečvy u vsetínské nemocnice během sucha v létě roku 2017. Foto: Pavel Svozil |
Velmi teplé počasí dorazilo na Valašsko poprvé už na konci května, kdy tady byl zaznamenán první tropický den. Odpoledne 30. května se totiž rtuť v teploměrech vyšplhala až na 31,1 °C. Došlo tím k vyrovnání rekordu pro nejvyšší teplotu naměřenou na Vsetíně v měsíci květnu. Stejného maxima bylo dosaženo rovněž 29. května 2005.
Červen můžeme z meteorologického hlediska stručně popsat jako teplý, suchý a také slunečný měsíc. Vždyť sluneční svit zde byl zaznamenán během každého z 30 červnových dnů a průměrně na nás Slunce svítilo téměř 9 hodin denně.
Průměrná červnová teplota 18,1 °C překonala dlouholetý průměr o výrazných 2,5 °C a měsíční úhrn srážek 49,4 mm odpovídal jen přibližně polovině normálu.
Ještě teplejší a mnohem sušší než červen byl červenec. Za celý měsíc tu napršelo jen 32,4 mm, což nebyla ani třetina obvyklého červencového úhrnu. Přitom během prvního prázdninového měsíce zaznamenali vsetínští meteorologové v 10 dnech bouřky. Ty však tentokrát moc srážek nepřinesly (nejvíc 6,8 mm v noci z 10. na 11. července). Některé bouřky město dokonce z velké části minuly.
Celkem v sedmi červencových dnech přesáhla maximální teplota vzduchu 30 °C, tedy hodnotu tropického dne. Průměrná měsíční teplota 18,7 °C byla o 1,6 °C vyšší než dlouhodobý průměr.
Největší vedra jsme museli přežít uprostřed prázdnin, kdy počínaje 30. červencem následovalo za sebou sedm tropických dnů. Odpoledne 3. srpna dosáhla teplota vzduchu na Vsetíně až k 35,7 °C, což je v tomto roce maximum. Ve statistikách místní klimatologické stanice ČHMÚ se tato hodnota zařadila na 9. místo mezi nejvyššími teplotami. Pro srovnání: absolutní rekord 36,8 °C byl změřen 22. července 2015.
I když v srpnu tady pršelo o trochu víc než v červenci, srážkový deficit se nadále prohluboval. Hlavním indikátorem nedostatku srážek se stala výška hladiny řeky Vsetínské Bečvy, která se po většinu prázdnin nacházela na stavu sucha (dle hydrologických měřítek).
Při přechodu studené fronty v noci z 11. na 12. srpna napršelo v bouřkách 15 mm. Jednalo se o největší 24hodinový úhrn za celé léto. Další alespoň trochu deštivé období následovalo od 19. do 21. srpna, kdy tady za tři dny spadlo necelých 16 mm srážek. Toto množství však přetrvávající sucho jen nepatrně zmírnilo. Navíc, konec prázdnin byl u nás opět zcela beze srážek! Za srpen tak napršelo celkově 44,0 mm (53 % obvyklého množství). Za všechny tři letní měsíce jsme na Vsetíně naměřili pouhých 125,8 mm srážek (asi 45 % dlouhodobého srážkového normálu).
Srpen se nakonec stal se svou průměrnou teplotou 19,0 °C, jež dlouhodobý průměr překonala o 2,6 stupně, nejteplejším měsícem léta a s velkou pravděpodobností i celého roku. Tropických dnů jsme v průběhu srpna zaznamenali celkem 12. Tím posledním byl 31. srpen, tedy symbolicky úplně poslední den léta. Za celé letní období pak počet tropických dnů dosáhl čísla 23, čímž se rok 2017 zařadil spolu s roky 1992 a 2003 na druhé místo v historických tabulkách. Na prvním místě je zcela bezkonkurenčně mimořádné léto roku 2015 se 34 tropickými dny.
V pátek 1. září u nás začal meteorologický podzim a ráz počasí se, jakoby mávnutím nějakého kouzelného proutku, úplně změnil. Výrazněji se ochladilo, maximální denní teploty poklesly o 10 až 15 °C a hlavně začalo častěji pršet. A to je dobře, neboť příroda po horkém a suchém létě potřebuje konečně pořádnou zálivku.
Zdroj meteorologických údajů: Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ)