Tak jako každým rokem na konci srpna, i letos se internetem šíří nesmyslná zpráva, že planeta Mars bude mít na obloze v tomto období stejnou úhlovou velikost jako Měsíc v úplňku. Není mi příliš jasné proč tato absurdní zpráva vyvolává stále tak nadšené ohlasy v médiích a u veřejnosti. Vždyť tento hoax plní e-mailové schránky každý srpen již osmým rokem a lidé se tedy mohli mnohokrát na vlastní oči přesvědčit, že Mars na obloze nikdy nebyl tak veliký jak popisuje zmiňovaný výmysl.
|
Obr. 1: Schématický nákres největšího možného přiblížení Marsu k Zemi. |
Vždyť je to tak jednoduché
K tomu, abychom si ověřili neplatnost tvrzení o úhlové velikosti Marsu srovnatelné s Měsícem, stačí pár základních informací o velikostech a vzdálenostech těchto těles, které jsou během minuty dohledatelné v seriózních zdrojích na internetu. K tomu uchopme matematiku na úrovni druhého stupně základní školy. To je vše.
Podívejme se tedy jak je to s naším Měsícem. Průměrná vzdálenost Měsíce od Země je zhruba 384 tisíc km. Velikost Měsíce je 3476 km. Mars má velikost 6792 km. Prostým výpočtem zjistíme, že Mars je zhruba 2x větší než náš Měsíc. Proto, aby Mars získal stejný úhlový průměr na obloze, musel by se logicky dostat do pouhého dvojnásobku vzdálenosti od Země než je náš Měsíc, tedy přibližně 384 000 x 2 = 768 000 km. Tolik prostá základoškolská matematika. Nutno dodat, že do vzdálenosti 768 tisíc km od Země se Mars nikdy nedostane. Vždy bude mnohem dál!
Pojďme si i tuto skutečnost ověřit. Z logiky věci vyplývá, že Mars se ocitne neblíže Zemi v okamžiku, kdy Země bude nejdále od Slunce a naopak Mars bude Slunci nejblíže, přičemž jmenovaná tělesa budou v tuto chvíli v řadě za sebou, tedy v posloupnosti Slunce, Země, Mars (viz. obr. 1). Dohledejme si proto vzdálenosti Země a Marsu od Slunce. Země je od Slunce v největší vzdálenosti 152 miliónů km, Mars má ke Slunci nejméně 207 milionů km. Prostým odečtením těchto hodnot zjistíme nejmenší možnou vzdálenost Marsu od Země, tedy cca 55 miliónů km. Ovšem podle našeho předchozího výpočtu bychom potřebovali dostat Mars do vzdálenosti pouhých 768 tisíc km! Opět si podělme tato čísla. Zjistíme, že Mars je i v nejlepším případě více než 71x dále než bychom potřebovali, aby jeho úhlový průměr byl obdobný našemu Měsíci.
Na každém šprochu pravdy trochu
Původní hoax ohledně nevšední velikosti Marsu lze vystopovat do srpna roku 2003. V té době byl Mars skutečně relativně blízko Zemi, tedy 56 milionů km. Jak vidíte, toto číslo přibližně odpovídá i našemu výpočtu nejmenší vzdálenosti zmiňovaných planet. Tedy ani v roce 2003 neměl Mars zdaleka tak velký úhlový průměr jako náš Měsíc, přestože byl v podstatě nejblíže jak mohl. Mars byl tenkrát cca 75x menší než Měsíc v úplňku. Někoho ale napadla následující myšlenka: jestliže je Mars 75x menší než náš Měsíc, pak stačí použít dalekohled se 75 násobným zvětšením a uvidíte Mars stejně veliký jako Měsíc v úplňku pozorovaný pouhým okem. Vždyť i menší amatérské astronomické dalekohledy disponují podobným zvětšením! První verze hoaxu vyzývá své čtenáře, aby použili astronomický dalekohled a uvedeným zvětšením docílili požadovaného efektu. Toto nelze nikomu tolik vyčítat. Ovšem postupem doby docházelo ke zjednodušováním a mutacím původní zprávy, kdy unáhlení pisálci vynechali slova o zvětšení dalekohledu, tedy zůstalo jen: „Mars bude vypadat stejně velký jako Měsíc v úplňku pouhým okem!“ Díky této mutaci se původní zpráva změnila v naprostý nesmysl. Legenda ožila i v srpnu následujícího roku 2004 a stala se nesmrtelnou.
A jaká je situace na současné obloze?
Dne 27. srpna 2010 bude Mars vzdálen 314 milionů km od Země, tedy skoro tak daleko jak jen se může dostat. Mars bude viditelný jen krátce po západu Slunce nad západním obzorem jako malá načervenalá hvězda běžného jasu. Pokud byste nevěděli, že v těch místech má být Mars, nejspíš si ho ani nevšimnete. Chcete-li si tuto planetu vyhledat pomocí dalekohledu, nebudete mít snadnou práci. Krátce po soumraku uvidíte nad západním obzorem Venuši. Dalekohledem otočte několik stupňů doprava a narazíte na zapadající malou oranžovou hvězdičku. To je Mars. Nyní jděte zpět k počítači a ze své e-mailové schránky vymažte onen „Mars hoax“.