Také v roce 2016 se prozatím počasí na Valašsku vyvíjí podobně jako v předchozích letech, neboť první měsíce byly jako celek opět teplotně nadprůměrné a srážkově podprůměrné. Nejzajímavější byl přelom března a dubna, kdy jsme si nečekaně po několik dní užívali letních teplot.
|
Obr. 1: Snímek vsetínské hvězdárny z 21. ledna 2016. Foto: Miroslav Jedlička |
Do letošního roku jsme vstoupili za celodenních mrazů, které trvaly jeden týden. Po krátkém několikadenním oteplení opět výrazněji přituhlo v polovině ledna. I když ranní minima klesala pod -10 °C, mrazy nebyly nijak mimořádné. Teplotní čidla na meteorologické stanici ČHMÚ v areálu hvězdárny naměřila nejnižší hodnoty ráno 22. ledna. Ve výšce dvou metrů nad zemí poklesla teplota vzduchu k -16,3 °C a v přízemní výšce 5 centimetrů k -18,4 °C. V dalším průběhu zimy již tato minima nebyla překonána.
Průměrná lednová teplota -2,2 °C se téměř rovnala dlouhodobému průměru. Zato celkový úhrn srážek 37,1 mm odpovídal jen třem čtvrtinám lednového srážkového normálu.
V lednu sice sněžilo, ale většinou velmi málo – nanejvýš několik centimetrů za jeden den. Nejvíce sněhu za celou zimu leželo ve vsetínských ulicích 24. ledna, jenže vrstva s výškou pouhých 12 centimetrů se se sněhovými nadílkami v minulosti nedala vůbec srovnávat. Kupříkladu před 10 lety, v únoru roku 2006, dosáhla sněhová pokrývka u hvězdárny rekordní výšky 87 centimetrů.
Druhý měsíc roku byl docela teplý. Teploty se držely převážně nad bodem mrazu a odpoledne 22. února dosáhla maximální teplota vzduchu na příjemných 15,6 °C. S průměrnou měsíční teplotou 3,8 °C, která byla o výrazných 4,7 °C vyšší než dlouhodobý průměr, se letošní únor zařadil mezi tři nejteplejší únory v historii meteorologických měření na Vsetíně.
Během února tady několikrát foukal silný vítr. Nejsilnější náraz větru o rychlosti 16,0 m/s (skoro 58 km/h) zaznamenal anemometr na meteostanici večer 9. února.
V únoru a březnu sněžilo ještě méně než v lednu. I vzhledem k vyšším teplotám srážky padaly převážně ve formě deště. V únoru byly srážkové úhrny po delší době zase nadprůměrné. Ve středu 10. února za 24 hodin napršelo a nasněžilo 18,7 mm a za celý měsíc se pak ve srážkoměru zachytilo celkem 73,7 mm srážek (148 % normálu).
Březen byl z hlediska srážek opakem února. S celkovým úhrnem 12,1 mm, jenž odpovídal pouze 24 % normálu, je prozatím nejsušším měsícem roku. Teplotně se oba měsíce srovnaly přesně na desetinu stupně, neboť průměrná březnová teplota vyšla rovněž 3,8 °C.
Na úplném konci března se výrazně oteplilo a 31. března stoupla teplota vzduchu na 21,5 °C. Podobně vysokou teplotu jsme tady v březnu zaznamenali naposledy v roce 1990. Po ochlazení "na Apríla" se 2. dubna na Valašsko vrátilo teplo a sluníčko. Krásné počasí, které bylo jako stvořené na "dobití baterek" po zimě, vyvrcholilo 5. dubna v odpoledních hodinách, kdy se teplota vyšplhala až na 26,4 °C. Jednalo se o první letní den (s teplotou vzduchu 25 °C a vyšší) tohoto roku. Ještě nikdy v minulosti nebyl ve Vsetíně letní den zaznamenán tak brzy jako letos! V dalších dnech se již počasí vrátilo k obvyklým teplotám.
Večer 7. dubna zaregistroval čítač blesků letošní první dva výboje ze vzdálenější bouřky, která procházela východně od Vsetína. Od 8. do 10. dubna se trochu zlepšil dlouhodobý srážkový deficit, když během těchto dnů napršelo celkově 24,5 mm. Příroda rozvíjející se po zimě pořádnou zálivku určitě přivítala.
Zdroj meteorologických údajů: Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ)