Počasí v prvních třech měsících roku 2018 mělo na Valašsku docela nečekaný průběh. Leden, jež obvykle bývá nejchladnějším měsícem, byl letos naopak nejteplejší. A nejnižší teplotu celé zimy jsme na meteorologické stanici ČHMÚ v areálu vsetínské hvězdárny zaznamenali překvapivě až na začátku března!
|
Obr.: První sněženky se letos v areálu hvězdárny objevily už na konci ledna. V únoru se však znovu vrátila mrazivá zima, jež vyvrcholila až v březnu! Foto: Pavel Svozil |
Do nového roku jsme vstoupili za teplot okolo nuly a s městem pokrytým tenkou vrstvičkou sněhu, která však rychle roztála. Další sníh napadl až v půlce ledna, ale jeho vrstva o výšce několika centimetrů vydržela jen 10 dnů.
Po většinu ledna nad Vsetínem převládala zatažená obloha, ze které častěji pršelo, než sněžilo. Slunce jsme si moc neužili. Vždyť za celý měsíc na nás svítilo pouhých 24,4 hodin.
V průběhu ledna tady teplota vzduchu ani jednou neklesla pod -10 °C. Většinou se držela nad bodem mrazu, často i v noci. A tak není divu, že průměrná měsíční teplota 1,8 °C byla o výrazných 4,2 °C vyšší než dlouhodobý průměr.
Na rozdíl od teplejšího ledna byl únor typický zimní měsíc – s nočními mrazy a také souvislou sněhovou pokrývkou. Ta na zahradě hvězdárny ležela takřka měsíc, a to od 7. února do 4. března. Negativem ale byla výška sněhové vrstvy. Když ráno 18. února dosáhla slabých 10 centimetrů, bylo to nejvíc v tomto roce.
Průměrná únorová teplota -3,1 °C byla o 2,2 °C nižší, než by normálně měla být. Ve srovnání s lednem tak byl únor o téměř 5 stupňů chladnější. Zdaleka nejmrazivějším obdobím uplynulé zimy byl nečekaně až přelom února a března. Od 25. února začaly ranní minimální teploty klesat k -15 °C a přes den vystoupaly nanejvýš k -7 °C.
Ve čtvrtek 1. března začalo ve střední Evropě meteorologické jaro. U nás však právě vrcholily mrazy! Ráno tady totiž teplota vzduchu poklesla až na -18,4 °C – na nejnižší hodnotu celé zimy. Za zhruba sto let dlouhou historii meteorologických měření ve Vsetíně se teprve potřetí stalo, aby byla nejnižší teplota zimního období změřena až v březnu. Ovšem oba předchozí případy jsou už z první poloviny minulého století, kdy hvězdárna ještě neexistovala a meteorologická měření se prováděla na jiných místech. Poprvé se tak stalo roku 1925, podruhé potom v roce 1949, kdy 7. března teplota vzduchu dokonce "spadla" až na -24,0 °C.
I přes občasné teplejší výkyvy byl letošní březen spíše studenější měsíc. Sněhové srážky se už ale vyskytovaly jen sporadicky. Poslední dva centimetry sněhu zde napadly ráno 27. března, jenže po pár hodinách roztály.
Průměrná měsíční teplota 1,0 °C byla o 1,4 °C nižší než dlouhodobý průměr, takže i březen byl letos chladnější než leden! To jsme na Vsetíně zažili naposledy v roce 1988, tj. před 30 lety.
V jedné statistice se leden, únor i březen bohužel shodovaly. Všechny tři měsíce byly srážkově značně podprůměrné. V lednu tady spadlo 21,1 mm, v únoru 16,6 mm a v březnu 22,0 mm srážek. Celkový úhrn pak činil 59,7 mm, což odpovídalo pouhým 40 % dlouhodobého srážkového průměru tohoto období. Snad se nejedná o začátek dalšího sucha…
O Velikonocích, které tentokrát připadly na přelom března a dubna, se začalo oteplovat. Denní teploty se rychle zvyšovaly a již 12. dubna jsme na Vsetíně zaznamenali první letní den tohoto roku, neboť v odpoledních hodinách dosáhla maximální teplota 25,5 °C. A hned ráno 13. dubna zachytil počítač blesků prvních pět výbojů ze vzdálenějších bouřek.
Také v následujících dubnových dnech vládlo na Valašsku příjemné počasí s vyššími teplotami a velmi malým množstvím srážek.
Zdroj meteorologických údajů: Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ)