Ve srovnání s minulostí patřilo letošní léto na Valašsku k těm teplejším. Průměrné teploty všech tří letních měsíců byly ve Vsetíně vyšší než jejich dlouhodobé teplotní průměry. Ve srážkové činnosti se zde střídala krátká dvou až třídenní období s deštěm (při bouřkách intenzivnějším) s mnohem delšími suchými obdobími, kdy jedinou vláhu rostlinám dodávala noční rosa.
|
Obr.1: Bleskový výboj při bouřce 25. června 2008. Foto: Emil Březina |
Začátek léta byl ve znamení bouřek. Z prvních 11 červnových dnů byla v osmi zaregistrována bouřka. Vydatné deště, jejichž zdrojem bouřkové oblaky většinou bývají, však častokrát padaly nejen mimo meteorologickou stanici, ale i mimo samotné město. A protože se i v dalším průběhu června srážky staničnímu srážkoměru „úspěšně vyhýbaly“, jejich celkový měsíční úhrn byl jenom 35,4 mm (37,4% srážkového normálu). Červen tak je na Valašsku prozatím nejsušším měsícem tohoto roku.
Jinak bylo počasí před prázdninami teplé a slunečné. V každém z 30 červnových dnů byl vsetínskými meteorology zaznamenán sluneční svit a za celý měsíc zde Slunce svítilo téměř 220 hodin.
Průměrná měsíční teplota 17,3 °C byla v červnu přesně o 2 °C vyšší než padesátiletý průměr. Jak se později ukázalo, byla letos nejteplejším obdobím poslední červnová dekáda, během níž nejvyšší denní teploty dosahovaly i nad 30 °C. S průměrnou denní teplotou 23,1 °C a hlavně teplotním maximem 31,1 °C (měřeno ve stínu ve výšce 2 metrů nad zemí) se „rekordmanem“ roku 2008 stal 22. červen. Pro srovnání absolutně nejvyšší teplota byla na vsetínské klimatologické stanici, která se od roku 1957 nachází v areálu místní hvězdárny, naměřena vloni 20. července, a to 35,4 °C.
Červenec se stal s průměrnou teplotou 17,8 °C letošním nejteplejším měsícem. Mnohem méně však všechny příznivce letního koupání, opalování a dalšího nicnedělání potěšil občasný déšť – zejména v podobě přeháněk při bouřkách. První prázdninový měsíc se tak dostal do čela pomyslného srážkového žebříčku jako zatím nejdeštivější měsíc roku. Déšť byl nad Vsetínem zaznamenán v průběhu 19 červencových dnů a celkový měsíční úhrn srážek se rovnal 111,5 mm, což odpovídalo 108,9% srážkového normálu.
Srpen byl téměř stejně teplý jako červen a červenec. Jeho průměrná teplota 17,1 °C byla o 0,9 °C vyšší než dlouhodobý průměr. Protože i všechny předchozí měsíce byly letos teplotně nadprůměrné, je dosti pravděpodobné, že se rok 2008 zařadí mezi nejteplejší roky v historii klimatologických měření ve Vsetíně.
V polovině srpna prožili obyvatelé Vsetína dva bouřlivé dny. Nejprve 15. srpna přešly nad městem čtyři bouřky, při kterých měřící zařízení zaregistrovalo celkem 127 bleskových výbojů. Bouřky byly doprovázeny nárazovitým větrem o maximální rychlosti 17,5 m/s (63 km/h) a především silným deštěm. Za 24 hodin napršelo 49,5 mm srážek, nejvíc v roce. Od půlnoci do rána 16. srpna se nad námi postupně přehnaly další čtyři bouřky se 139 zaznamenanými blesky, což byl letos největší denní počet. Během těchto dvou dnů oblohu nad Valašskem křižovala více jak čtvrtina obvyklého celoročního množství bleskových výbojů.
Celkový srpnový úhrn srážek 84,5 mm se přesně vyrovnal srážkovému normálu. Přelom srpna a září však byl docela suchým obdobím. Od 24. srpna do 6. září se v průběhu dvou týdnů ve srážkoměru zachytilo pouze 0,4 mm srážek z rosy a jedné krátké dešťové přeháňky.
I když 1. září začal meteorologický podzim, na Vsetínsku zůstalo ještě dva týdny léto. Nejvyšší denní teploty stoupaly nad 25 °C a několikrát se dokonce přiblížily k tropické třicítce – nejvíc 6. září, kdy bylo změřeno maximum 29,1 °C. Počasí nad střední Evropou se změnilo v sobotu 13. září. V přílivu studeného vzduchu ze severovýchodu se výrazně ochladilo a nám nezbylo nic jiného, než vytáhnout teplejší podzimní oblečení.