Rok 2009 je pro zájemce o astronomii a kosmonautiku bohatý na významná výročí. Nejenže byl Organizací spojených národů vyhlášen Mezinárodním rokem astronomie, kdy si mimo jiné připomínáme první pozorování noční oblohy pomocí dalekohledu. Letos v červenci také uplynulo 40 let od chvíle, kdy lidé poprvé navštívili svého kosmického souseda – Měsíc.
|
Obr. 1: Oficiální poster Světového kosmického týdne 2009. [1] |
|
Obr. 2: Logo Organizace spojených národů OSN [2]. |
|
Obr. 3: Logo Světového kosmického týdne. [3] |
A aby těch výročí nebylo málo, tak letos v době od 4. do 10. října proběhne již 10. ročník Světového kosmického týdne
(World Space Week) – rovněž pod patronací OSN a americké nevládní organizace
Spaceweek International Association. Během tohoto týdne se po celém světě konají akce a vzdělávací programy, které se vztahují ke kosmickým aktivitám a napomáhají zlepšovat informovanost veřejnosti o kosmonautice. Termín Světového kosmického týdne připomíná klíčové kosmonautické události: 4. října 1957 byla vypuštěna první umělá družice Sputnik 1 a 10. října 1967 nabyla platnosti Dohoda o kosmickém prostoru.
Hvězdárna Vsetín se již tradičně připojuje k akcím pořádaným v rámci Světového kosmického týdne. Tentokrát jsme pro vás připravili dva podvečery, ve kterých si vyslechnete celkem čtyři přednášky. Po jejich skončení se za příznivého počasí uskuteční večerní astronomická pozorování doplněné o sledování přeletů jasných družic a světelných záblesků satelitů řady Iridium.
Čtvrtek 8. října 2009
Sluneční soustava pod dohledem aneb roboti ve střehu
přednáší Jiří Srba, začátek v 17:00 hodin Robotický kosmický výzkum již dávno není jen výsadou USA a Ruska, ale do bádání se vlastními přístroji zapojuje stále více zemí z celého světa. Díky tomu mají dnešní vědci zajištěn stálý přísun nových detailních informací o blízkých i vzdálených tělesech Sluneční soustavy. Mnohá z nich jsou současně a dlouhodobě sledována celou řadou přístrojů až člověk ztrácí přehled. V přednášce tedy provedeme jakousi inventuru současného stavu a krátce představíme ty nejzajímavější výsledky, které v poslední době kosmické sondy přinesly. Namátkově vyberme jen trojrozměrné zobrazení Slunce sondami STEREO; misi Messenger k Merkuru blížící se do finální fáze; nové „závody o Měsíc“ v podání Američanů, Japonců a Indů; či nesmrtelná marsovská vozítka Spirit a Opportunity.
Otec měsíční rakety
přednáší Martin Leskovjan, začátek v 18:00 hodin Životní příběh kontroverzní postavy světové kosmonautiky Wernhera von Brauna. Konstruktéra, jehož rakety za 2. světové války zabíjely tisíce civilistů, ale také dostaly USA do vesmíru a umožnily dokonce lidem navštívit povrch Měsíce.
Pátek 9. října 2009
Sonda Cassini mezi Saturnovými měsíci
přednáší Pavel Svozil, začátek v 17:00 hodin Meziplanetární sonda Cassini už pět let podrobně zkoumá Saturnovy měsíce (a prstence) a postupně nám odkrývá tajemství těchto podivuhodných vzdálených světů. Přednáška, jež bude doprovázena desítkami obrázků, nabídne přehled dosavadních znalostí o celém Saturnově systému. Většinu informací přinesly v posledních letech právě přístroje na palubě Cassiniho.
Apollo po 40 letech… A co dál?
přednáší Miroslav Jedlička, začátek v 18:00 hodin Letos je tomu 40 let co se noha člověka poprvé dotkla povrchu Měsíce. Po ukončení úspěšného programu Apollo se pilotovaná kosmonautika vrátila na oběžnou dráhu Země a Měsíc je nyní na dlouhou dobu opuštěn. Vrátí se člověk na Měsíc nebo poletí ještě dál? Jak poznáte na této přednášce, ambice světových kosmických velmocí jsou smělé, ale budoucnost je nejistá.
V případě dotazů kontaktujte hvězdárnu na telefonním čísle 571 411 819 nebo na e-mailu info@hvezdarna-vsetin.cz.
Na všechny akce konané v rámci Světového kosmického týdne je vstup ZDARMA!