Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Astronomie

Objev kamenné exoplanety

Skupina amerických astronomů ohlásila 13.6.2005 objev pravděpodobně první „kamenné“ neboli také terestrické planety, tj. planety podobné Zemi nebo Marsu u cizí hvězdy.

exopl
Obr. 1: „Kresba exoplanety“. Autor: Emil Březina
Planeta je 7,5 krát těžší než Země a má zhruba dvakrát větší průměr. Byla nalezena u hvězdy Gliese 876 v souhvězdí Vodnáře, která se nachází ve vzdálenosti 15 světelných let od Slunce. Jedná se o tuctovou hvězdou, červeného trpaslíka o hmotnosti 1/3 našeho Slunce a jde tak o nejmenší hvězdu u které byly nalezeny exoplanety. Množné číslo je zde namístě, jelikož tato nová planeta zemského typu není jediná, která kolem hvězdy obíhá. Dvě obří plynné planety o hmotnostech 1,9 a 0,6 hmotnosti Jupitera zde byly objeveny již v letech 1998 a 2001.

Nově objevená planeta obíhá kolem své mateřské hvězdy s periodou pouhé 2 dny ve vzdálenosti 0,021 AU, což je asi 3 140 000 km. Ačkoliv hvězda Gliese 876 je chladnější než Slunce (povrchová teplota dosahuje cca. 2900°C oproti slunečním 5500°C) a vyzařuje 100 krát méně energie než naše Slunce, je teplota na povrchu planety mezi 200 a 400°C, což neumožňuje výskyt kapalné vody, a tedy pravděpodobně ani výskyt života.

Ačkoliv vědci nemají zatím přímý důkaz, že se jedná opravdu o kamennou planetu, považují za velmi nepravděpodobné aby takto malé těleso bylo schopno zachytit a udržet větší množství plynů jako v případě Jupitera.

„Dvoudenní oběžná doba, teplota okolo 200°C“, říká Paul Butler z Carnegie Institution of Washington, člen týmu, který planetu objevil, „to nás vede k závěru, že se jedná o planetu terestrického typu jako jsou vnitřní planety našeho vlastního systému“.

Hmotnost planety je však dostatečná na to aby udržela atmosféru. „Může jít o kamennou planetu, pravděpodobně s železným jádrem a silikátovým pláštěm. Myslím si, že se díváme na něco, co je přechodem mezi skutečnou terestrickou planetou jako je Země a plynným obrem jakými jsou například Uran nebo Neptun“, dodává Gregory Laughlin z Lick Observatory at the University of California, Santa Cruz.

Podstatné na tomto objevu je, že planeta zemského typu byla objevena u „normální“ hvězdy, nepříliš odlišné od Slunce. Všech asi 150 dalších planet, které byly objeveny u takovýchto hvězd jsou plynní obři. Do doby uveřejnění tohoto objevu byly známy jen tři terestrické planety, ty ovšem obíhají kolem tzv. pulsarů, zvláštního typu kosmických těles, které jsou zbytky po výbuchu hvězd.

„Dnešní objev je důležitým krokem k zodpovězení důležité a hluboké otázky, kterou si lidstvo klade: Jsme ve vesmíru sami?“, říká říká Michael Turner, ředitel oddělení matematiky a fyziky National Science Foundation (NSF).

Na tomto objevu spolupracovaly Keck Observatory in Hawaii, NSF, National Aeronautics and Space Administration (NASA), University of California a Carnegie Institution of Washington.


| Autor: Martin Zapletal | Vydáno dne 21. 06. 2005 | 4294 přečtení | Vytisknout článek