Teplé a velmi suché – tak lze ve stručnosti charakterizovat letošní jaro na Vsetíně. Hlavně v dubnu tu bylo neobyčejně příjemné počasí. Ale zatímco většina z nás se radovala ze slunečných a téměř letních dnů, nedostatek vláhy způsobil pořádné vrásky nejednomu místnímu zemědělci či zahrádkáři. Určitým paradoxem jarních měsíců se stalo zjištění, že čím víc se blížilo léto, tím víc se počasí zdánlivě zhoršovalo.
|
Obr. 1: Meteorologická stanice ČHMÚ v květnu 2009. Foto: Emil Březina |
V neděli 22. března ještě ráno teplota klesla k -7 °C, o týden později se však začalo výrazněji oteplovat a na Valašsko přišlo jaro. Poslední připomínkou zimy bylo slabé sněžení 26. března, po němž už sníh na vsetínských ulicích příliš dlouho nevydržel a během několika hodin roztál.
V průběhu dubna nám příroda dala možnost si po zimě pořádně "dobít baterie". Nad střední Evropou totiž po celý tento měsíc panovaly neobvykle příznivé povětrnostní podmínky. Po 4. dubnu již noční teploty na Vsetíně neklesly pod bod mrazu a nejvyšší denní teploty dosahovaly 18 až 23 °C (s maximem 23,7 °C dne 11. dubna). Průměrná měsíční teplota 11,1 °C byla o 3,6 °C vyšší než dlouhodobý průměr a duben 2009 se tak stal nejteplejším dubnem minulých 50 let.
Slunoměr automatizované klimatologické stanice ČHMÚ, která se nachází v areálu hvězdárny, zaznamenal sluneční svit ve všech 30 dubnových dnech. Slunce zde za celý měsíc svítilo 265 hodin, průměrně tedy 8,8 hodiny denně. Oba údaje jsou pro duben naprosto mimořádné a odpovídají spíše červnu nebo červenci.
Letošní duben se však také zařadil mezi nejsušší měsíce v historii meteorologických měření na Vsetíně. V prvních 16 dnech tady z nebe nespadla ani kapka vody a do konce měsíce se při třech slabých dešťových přeháňkách zachytilo ve staničním srážkoměru pouze 6 mm srážek, což se rovná jedné desetině obvyklého množství.
Sucho přetrvávalo na Vsetínsku nadále i v první polovině května. Naštěstí, ve druhé polovině několikrát zapršelo – nejvíc 29. května, a to 17,9 mm. Celkový květnový úhrn srážek 52,5 mm dosáhl jen 64,7 % normálu. Průměrná měsíční teplota 13,0 °C byla o 0,7 °C vyšší než padesátiletý průměr, takže květen byl opět teplotně nadprůměrným měsícem, což už se v poslední době stává standardem.
Počasí v květnu bylo jako na houpačce. Zatímco 10. květen se s maximální teplotou 26,4 °C stal letošním prvním tzv. letním dnem, o pár dní později (13. a 14. května, tedy přesně na ledové muže Serváce a Bonifáce) byly zaznamenány přízemní mrazíky pod -2 °C. Následné oteplení (až 27,7 °C dne 26. května) pak doprovázely slabší bouřky.
Na přelomu května a června teploty znovu poklesly a do léta jsme vstupovali za "neletního" chladného počasí. Jak se však ukázalo v dalším průběhu června, začátek léta byl nakonec hlavně ve znamení dosti silných bouřek.