Jaro se letos na Valašsku příliš nevyvedlo. Hlavně v květnu nám počasí vůbec nepřálo, když skoro celý měsíc propršel. Díky vytrvalým dešťům se dokonce dvakrát během dvou týdnů zvedly hladiny místních potoků a řek natolik, že se na některých místech vylily z břehů.
|
Obr. 1: Řeka Vsetínská Bečva dosáhla ráno 17. května 2010 2. stupně povodňové aktivity. Další snímky naleznete zde. Foto: Emil Březina |
|
Obr. 2: Před polednem 2. června 2010 platil na Vsetínské Bečvě opět 2. SPA. Další snímky naleznete zde. Foto: Emil Březina |
Ze zimního na jarní se tady počasí změnilo na konci druhé březnové dekády. V závěru března se již denní teploty několikrát přiblížily 20 °C.
Duben byl měsícem se standardním průběhem, bez mimořádných meteorologických událostí či velkých odchylek od obvyklých statistických hodnot. Průměrná měsíční teplota 7,8 °C byla o půl stupně nad padesátiletým průměrem a celkový dubnový úhrn srážek 46,5 mm dosáhl 80,4 % normálu.
Zaregistrováním prvního bleskového výboje při přechodu studené fronty večer 20. dubna začala na Vsetíně letošní bouřková sezóna. Ráno 23. dubna klesla teplota ve výšce dvou metrů nad zemí naposledy pod bod mrazu (na -3,2 °C) a poslední přízemní mrazík pak byl v areálu hvězdárny, kde se nachází klimatologická stanice ČHMÚ, zaznamenán 29. dubna v časných ranních hodinách. Již o den později ale vystoupala teplota vzduchu trochu překvapivě až na 24,8 °C a mohlo se zdát, že nás čeká teplé a slunečné období. Jak se však záhy ukázalo, opak byl pravdou.
V noci na 1. května přešla přes Valašsko bouřka a déšť z ní jakoby předznamenal počasí následujících týdnů. Po většinu května pršelo. Z 31 květnových dnů nebyly padající srážky ve Vsetíně zaznamenány jen ve třech dnech.
V polovině měsíce se na několik dnů nad východní Evropou "usadila" rozsáhlá tlaková níže se středem nad Ukrajinou, která do oblasti Beskyd přinášela trvalé srážky. V neděli 16. května zde za 24 hodin spadlo 73,5 mm srážek – čtvrtý největší denní úhrn za dobu existence současné klimatologické stanice. Následně ráno 17. května dosáhla hladina Vsetínské Bečvy ve městě druhého stupně povodňové aktivity a několik menších toků se vylilo z břehů. Naštěstí však situace nebyla tak dramatická jako například v nedalekém Valašském Meziříčí, na Ostravsku či na jihu Polska. Deště v půli května byly rovněž doprovázeny citelným ochlazením. Průměrné denní teploty se pohybovaly jen okolo 6 °C.
I nadále pršelo, ale v závěru května se zdrojem pro deště stávaly nejčastěji bouřky. Nakonec za celý měsíc spadlo 261,7 mm srážek. Toto množství odpovídalo 313,5 % (!!!) normálního květnového úhrnu a bylo největší od povodňového července 1997. Obvykle zde tolik srážek spadne za 3 až 4 měsíce!
Sychravé počasí se samozřejmě projevilo i na průměrné květnové teplotě. Hodnota 12,1 °C byla o 0,3 °C nižší než dlouhodobý průměr. Rovněž Slunce jsme na téměř neustále zatažené obloze spatřili jen občas. Za celý květen na nás svítilo pouze 68 hodin. Pro srovnání: v dubnu byl sluneční svit skoro třikrát delší (180,5 hod.).
Tak, jak skončil květen, začal i červen – deštěm, a to pořádným. Během 1. června napršelo 40,5 mm, a protože byla země po předchozích deštích natolik rozmočená, že už nedokázala pojmout další vodu, okamžitě začaly stoupat hladiny potoků a řek. Dopoledne 2. června dosáhla Vsetínská Bečva ve Vsetíně opět druhého povodňového stupně, ale třeba na jejích přítocích Senici a Bystřici byl vyhlášen třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity.
V pátek 4. června se počasí konečně umoudřilo. Přestalo pršet, dešťové mraky se rozplynuly a v paprscích Slunce začaly denní teploty rychle stoupat vzhůru. Hned 6. červen se s maximální teplotou 25,6 °C stal prvním letošním tzv. letním dnem a 11. června se teplota vzduchu poprvé vyšplhala k "tropickým" 30 °C. Uplakané jaro bylo zapomenuto a před sebou jsme měli léto.