V areálu vsetínské hvězdárny se meteorologická měření a pozorování provádějí již od roku 1957. Jen málokdy v minulosti nám však zdejší počasí přichystalo tolik extrémů, rekordů a zajímavostí jako vloni. Vždyť
rok 2015 byl nejsušším a současně také
druhým nejteplejším rokem za těch bezmála 60 let měření a
22. července dokonce
teplota vzduchu dosáhla nového absolutního maxima 36,8 °C.
|
Obr. 1: Na drakiádu (společnou akci hvězdárny s Rodinným a mateřským centrem Vsetín) vyšlo 2. října 2015 nádherné počasí – nebe bez mraků, sluníčko a mírný vánek. Foto: Miroslav Jedlička |
Loňská zima byla opět teplotně nadprůměrná, což už asi nikoho nepřekvapilo. Největší mráz jsme zažili hned na začátku roku, kdy ráno 7. ledna poklesla teplota vzduchu ve výšce dvou metrů nad zemí k -14,9 °C a v přízemní výšce 5 centimetrů k -16,3 °C. Tyto hodnoty jsou ale přívětivé. V minulosti na Valašsku často uhodily mnohem silnější mrazy, kdy teplota vzduchu klesala až pod -20 °C.
Kupodivu leden nebyl nejchladnějším měsícem roku. Tím se stal až únor s měsíčním průměrem rovnajícím se kuriózně přesně 0 °C, čili bodu mrazu. V první půlce února rovněž leželo v ulicích města a na okolních kopcích nejvíce sněhu. Ráno 10. února dosáhla sněhová pokrývka na zahradě hvězdárny výšky 25 centimetrů.
Z jarních měsíců bylo nejzajímavější počasí v březnu, kdy tu foukal nejsilnější vítr a především spadlo největší množství srážek v roce. Za celý měsíc se ve staničním srážkoměru zachytilo celkem 61,9 mm srážek (119 % normálního úhrnu), z čehož třetina, přesněji 20,3 mm, napršela 29. března. Večer 31. března pak přešla přes Vsetín jedna z prvních loňských bouřek. Během ní byl zaznamenán vítr o rychlosti až 16,7 m/s neboli 60 km/h.
Duben a květen proběhly víceméně standardně, bez nějakých významných meteorologických událostí. Na počátku června se výrazněji oteplilo. Začalo léto, které se stalo nejteplejším v historii měření ve Vsetíně. O letním počasí, které mělo na zvyklosti střední Evropy často až extrémní průběh, se můžete více dočíst v samostatném článku. Do tohoto textu byly vybrány jen ty nejdůležitější informace: rekordy a další zajímavosti.
V červnu zde napršelo 28,9 mm, což odpovídalo pouze 30 % dlouhodobého normálu. Objevily se první náznaky sucha, které se v dalším průběhu léta nadále zvětšovalo. Hodně k tomu přispěl i nedostatek srážek z letních bouřek. Kupříkladu od 21. června nepřešla nad Vsetínem skoro měsíc ani jediná bouřka. O loňské bouřkové sezóně se více dočtete zde.
O letních prázdninách jsme zažili čtyři vlny veder, kdy teplota vzduchu vždy po několik dnů stoupala nad 30 °C. Takovéto dny bývají v meteorologii označovány jako tropické. Při druhé vlně padl výše zmíněný rekord, když 22. července v odpoledních hodinách vystoupala teplota ve stínu na 36,8 °C.
Nejméně příjemná však byla až třetí vlna veder v první polovině srpna. Trvala totiž rekordně dlouho. Od 3. do 15. srpna následovalo za sebou 13 tropických dnů. V šesti dnech od 7. do 12. srpna dokonce teplota vzduchu stoupala nad 35 °C, tedy hodnotu, jakou jsme ve Vsetíně ještě před třemi lety téměř neznali. Srpen se se svou průměrnou teplotou 20,6 °C stal druhým nejteplejším měsícem po srpnu roku 1992.
Srážkové úhrny července (37,1 mm) i srpna (49,5 mm) zůstaly hluboko pod průměrem. Tropická vedra a trvalý nedostatek srážek postupně prohlubovaly velké sucho. Už v půlce července poklesla hladina Vsetínské Bečvy až na tzv. stav sucha a ten pak na řece setrvával po většinu prázdnin.
I měsíc září si pro nás připravil několik překvapení. Tím největším byl poslední tropický den zaznamenaný až 17. září, tedy v době, kdy už počasí mívá spíše charakter podzimu. Naposledy byl na Vsetíně tropický den v září zaznamenán před 40 lety! Nakonec se počet tropických dnů vloni zastavil na čísle 34, což je samozřejmě opět rekordní zápis.
V říjnu se teploty konečně vrátily k obvyklým hodnotám, ale měsíční srážkový úhrn 20,6 mm (jen 37 % normálu) byl stále nedostatečný. K mírnému zlepšení došlo až v listopadu. Kromě dešťů jsme rovněž několikrát zaznamenali slabé sněžení a ráno 24. listopadu pokrývala město centimetrová vrstvička sněhu. Ta však ihned roztála a na další sníh jsme si pak museli počkat až do nového roku. Celkový úhrn srážek činil 61,5 mm (103 % normálu) a listopad se tak po lednu a březnu stal třetím měsícem, který byl srážkově alespoň průměrný. Všechny ostatní měsíce byly podprůměrné.
Loňské teplé a suché počasí gradovalo v prosinci. Při nadprůměrných teplotách nejenže vůbec nesněžilo, ale i velmi málo pršelo. Prosincový srážkový úhrn pouhých 12,9 mm (21 % normálu) tak byl vloni naprosto nejmenší.
Během roku spadlo na Vsetíně 509,1 mm srážek, což se rovnalo jen 63 % obvyklého úhrnu. Žádný jiný rok ve 20. nebo 21. století tady nebyl tak suchý jako rok 2015.
Loňský rok byl mimořádný také teplotně. S průměrnou teplotou vzduchu 9,3 °C, která byla o 1,7 °C vyšší než dlouhodobý průměr, se zařadil na druhé místo v pořadí nejteplejších roků za dobu měření na místní klimatologické stanici Českého hydrometeorologického ústavu. Rekordmanem je předchozí rok 2014 s teplotním průměrem 9,7 °C.
Poslední roky byly na Vsetíně i v celé České republice teplotně výrazně nadprůměrné, srážkově naopak podprůměrné. Uvidíme, zdali se i letos tento trend ve vývoji klimatu potvrdí, nebo se počasí zase vrátí k normálnějšímu stavu.
Zdroj meteorologických údajů: Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ)