V říjnu mívají své pevné místo v kalendáři programů naší hvězdárny akce k mezinárodní kampani Světový kosmický týden
(World Space Week). Ani letos tomu nebude jinak. I když… Přeci jen jistá změna tu je. Místo kompaktního třídenního přednáškového bloku jsme pro vás připravili na dva páteční podvečery zajímavé přednášky doplněné v případě příznivého počasí i prohlídkou podzimní hvězdné oblohy.
|
Obr. 1: Oficiální poster Světového kosmického týdne 2010. [1] |
|
Obr. 2: Logo Organizace spojených národů OSN [2]. |
|
Obr. 3: Logo Světového kosmického týdne. [3] |
Světový kosmický týden byl poprvé vyhlášen v roce 1999 Organizací spojených národů a americkou nevládní společností
Spaceweek International Association, která celou akci celosvětově koordinuje. Hlavním úkolem a ideou Světových kosmických týdnů je informovat širokou veřejnost o objevech a pokrocích ve využití vesmíru a především přivést mládež k jeho poznávání. Česká republika (a s ní i Hvězdárna Vsetín) se k akcím Světového kosmického týdne poprvé přihlásila v roce 2002.
A jaké přednášky nás tedy tentokrát čekají?
Pátek 15. října 2010
Amerika ve vesmíru
přednáší Pavel Svozil, začátek v 17:00 hodin Přednáška přiblíží úspěchy i zklamání americké kosmonautiky: počáteční prohru se Sovětským svazem v závodech o dobytí vesmíru, epochální triumf při přistání lidí na Měsíci, katastrofy při kosmických letech, úspěchy meziplanetárních sond či vesmírných teleskopů nebo současnou mezinárodní spolupráci na projektu ISS, ale i některá další témata. Výklad bude doprovázen desítkami obrázků.
Kosmické observatoře - naše oči do dalekého vesmíru
přednáší Martin Zapletal, začátek v 18:00 hodin Lidé pozorovali noční oblohu již od nejstarších dob, a to především z praktických potřeb, jako např. stanovení času a vedení kalendáře. Později bylo „pozorování hvězd“ provozováno z čisté touhy po vědění a přes astrologii dospělo k astronomii. S dalším rozvojem přírodních věd během novověku, však začínalo být zřejmé, že ze zemského povrchu není možné pozorovat celé elektromagnetické spektrum a možnosti poznávání kosmu jsou tak značně omezeny. Řešení tohoto problému přinesl až nástup raket, které umožnily vynášet do vesmíru kosmické observatoře a zbavit se tak omezení, která klade jinak životodárná atmosféra Země. V přednášce se podíváme na historii a současnost pozorování kosmických objektů jak v dřívějších dobách, tak především právě na využití vesmírných dalekohledů při poznávání vzdáleného kosmu a nakonec i na jejich možnosti při hledání extrasolárních planet.
Pátek 22. října 2010
Netradiční pohony malých raket
přednáší Miroslav Jedlička, začátek v 17:00 hodin Když se řekne slovo raketa, každému se vybaví stroj stoupající na sloupu ohně vzhůru do vesmíru. Chemické hoření pevných nebo kapalných látek je dnes zdrojem energie pro většinu klasických raket. Ve světě modelářů ovšem existují i jiné, nehořlavé a často konstrukčně jednodušší alternativy pohonu s překvapivými výsledky. Do této oblasti patří především vodní rakety, ale i další netradiční druhy pohonu malých raket, kterým se budeme věnovat v této přednášce.
Kosmické náklaďáky
přednáší Martin Leskovjan, začátek v 18:00 hodin Po prvních nesmělých krůčcích z konce 20. století se člověk již ve vesmíru úplně zabydlel. Už nám vůbec nepřipadá divné, že vysoko nad našimi hlavami trvale pracují astronauti na orbitální stanici ISS. Ale zkusili jste se někdy zamyslet, jak to, že mohou lidé na oběžné dráze žít tak dlouho? Jak je to se zásobami potravin, vody, vzduchu? Jak do vesmíru pošleme náhradní díly na opravu stanice nebo nový materiál pro vědecké pokusy? Na podobné otázky se pokusí odpovědět tato přednáška, která by klidně mohla mít podtitul „Zásobování vjezd povolen!“
V případě dotazů kontaktujte hvězdárnu na telefonním čísle 571 411 819 nebo na e-mailu info@hvezdarna-vsetin.cz.
Na všechny akce konané v rámci Světového kosmického týdne je vstup ZDARMA!