Letní počasí potěšilo obyvatele Vsetína jen částečně. Většinou bylo příjemně teplo, ale také jsme si užili červencových tropických veder, anebo nás naopak několikrát potrápily vydatnější deště. Z celkových statistik vyplývá, že léto bylo nadprůměrné jak teplotně, tak množstvím dešťových srážek.
|
Obr.: Mammaty se nad Vsetínem vytvořily večer 20. července. Další snímky naleznete zde. Foto: Emil Březina |
Květen na Valašsku skoro celý propršel a podobně vypadal i začátek června. Hned 1. června tady spadlo 40,5 mm srážek a následujícího dne dosáhla hladina Vsetínské Bečvy ve městě druhého stupně povodňové aktivity. Díky vytrvalým dešťům se také poněkud opozdil příchod teplého počasí. Zatímco v minulých letech bývaly obvykle první letní dny (s maximální denní teplotou 25 °C a vyšší) na místní klimatologické stanici zaznamenány v květnu a někdy už koncem dubna, letos se jím stal až 6. červen s maximem 25,6 °C. Ve dnech 11. a 12. června již denní teploty překonaly hranici 30 °C. V meteorologii se takovéto dny označují jako tropické.
Oteplování v průběhu června se též projevilo na průměrné měsíční teplotě. Hodnota 16,8 °C byla o 1,4 °C vyšší než padesátiletý průměr. Celkový červnový úhrn srážek 91,4 mm dosáhl 96,1 % normálu.
Po velkou část července zde převládalo slunečné počasí s velmi vysokými teplotami. Vlna veder vyvrcholila v polovině měsíce, když od 10. do 17. července za sebou následovalo 8 tropických dnů. Odpoledne 17. července byla naměřena nejvyšší teplota letošního roku – přesně 34 °C. Bylo to krátce před příchodem studené fronty, která přinesla několikadenní mírné ochlazení. Poté však teploty začaly opět stoupat nad 30 °C a počet tropických dnů se v červenci nakonec zastavil na čísle 12.
Tropické horko rázně ukončila další studená fronta, která během dvou dnů srazila maximální denní teploty o 15 °C. Přechod fronty v noci z 23. na 24. července doprovázela kromě deště rovněž nejsilnější bouřka tohoto roku. Registrační zařízení při ní nad Vsetínem zaznamenalo 156 bleskových výbojů. Prozatím ale patří letošní bouřková sezóna k nejslabším za uplynulé desetiletí.
Hlavně zásluhou tropických dnů byla průměrná měsíční teplota 19,4 °C o 2,5 °C vyšší než dlouhodobý průměr a červenec 2010 se tak stal druhým nejteplejším měsícem v tomto století za červencem roku 2006. První prázdninový měsíc byl zároveň bohatý na dešťové srážky. Celkem zde spadlo 131,1 mm srážek, což se rovnalo 127,6 % normálu. Za jeden den napršelo nejvíc 6. července, a to 47,6 mm.
V srpnu bylo zdejší počasí mnohem snesitelnější než v červenci. Maximální denní teploty už ani jednou nepřekročily tropickou třicítku a většinou se držely mezi 20 až 29 °C. Občas zapršelo, zejména při bouřkách. Počasí mělo víceméně standardní průběh. Až na jednu výjimku, a tou byl konec měsíce. Poslední dva dny prázdnin nám hodně znepříjemnila tlaková níže, která na severní Moravu přinesla vydatné srážky. Během 30. srpna tady napršelo 22,2 mm a 31. srpna dokonce 71,2 mm srážek. Jednalo se o jeden z největších srážkových úhrnů v historii meteorologických měření ve Vsetíně. Celkový úhrn srážek pak v srpnu dosáhl 155,2 mm. Toto množství odpovídalo 182,3 % normálu!
Kolem tlakové níže navíc proudil studený vzduch od severu (s rychlostí větru 14 m/s), a tak se výrazně ochladilo. I přes toto závěrečné ochlazení zůstala průměrná srpnová teplota 17,0 °C o 0,8 °C nad dlouhodobým průměrem.
Chladné počasí s občasným deštěm pokračovalo také v prvních dnech nového školního roku. Později se sice mírně oteplilo, na pořádné teplo si však budeme muset počkat zase až do příštího léta.