Zatímco v předchozích letech nás v létě častokrát trápilo velké horko spojené se suchem, letos se počasí částečně vrátilo k normálním stavu. Teploty vzduchu nebyly tak vysoké a hlavně vydatněji pršelo.
Jaro na Valašsku končilo docela chladným a deštivým květnem a léto začalo ještě deštivějším červnem. Během prvního letního měsíce spadlo na Vsetíně úhrnem 166 mm srážek, což odpovídalo 178 % dlouhodobého průměru. Nejvíc lilo od 18. do 20. června, kdy napršelo celkem 81,7 mm. Tyto tři dny jsou tak zatím v tomto roce těmi nejdeštivějšími.
Milovníci vysokých teplot se dočkali až v závěru června. Odpoledne 28. června vystoupala rtuť v teploměrech u nás poprvé nad tropických 30 °C. Přesně o měsíc později, tedy 28. července, jsme na vsetínské meteorologické stanici Českého hydrometeorologického ústavu naměřili letos nejvyšší teplotu vzduchu 30,8 °C, ale to je nejnižší roční teplotní maximum v tomto desetiletí. V předchozích letech tady totiž bývalo výrazně tepleji a maximální teploty v létě dosahovaly 33 až 36 °C.
Průměrné měsíční teploty června a července byly 16,4 a 17,4 °C. Oba měsíce tak byly teplotně nadprůměrné, ale jen nepatrně.
Nejteplejším obdobím léta byl na Vsetíně závěr první srpnové dekády, když od 7. do 9. srpna následovaly tři tropické dny za sebou. Za celé léto jsme pak zaznamenali celkem 7 tropických dnů. Tím posledním byla s teplotou rovných 30 °C sobota 22. srpna.
Co se týká srážkové činnosti, tak oba prázdninové měsíce za červnem zaostávají. V červenci tu napršelo 75,7 mm (77 % průměru), v srpnu bude celkový úhrn srážek jen o trochu větší. Hlavním zdrojem letních srážek bývají bouřky a ty v průběhu prázdnin Vsetín častokrát minuly a vypršely se třeba v oblasti Horního Vsacka. Každopádně, srážková bilance od začátku roku prozatím odpovídá dlouhodobému průměru.
Článek otiskl Valašský Deník 2. 9. 2020, odkaz zde.